על המקום – מריק שטרן

על המקום - מריק שטרן
מריק שטרן הוא מורה דרך וחוקר במכון ירושלים למחקרי מדיניות. דוקטורנט במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. עוסק בגיאוגרפיה פוליטית של ערים מחולקות ושל ירושלים בפרט, תוך התמקדות באופן שבו יחסי הכוח הפוליטיים מעצבים את חיי היום-יום ומייצרים הבדלות ושילוב במרחב. כמו כן, מתעניין ביחסי הגומלין בין דת, חברה אזרחית ופוליטיקה מקומית.

בין הסיורים המוצעים:

1948 + 1967 = 2017 – סיור לאורך קו השבר והתפר בין מזרח ומערב ירושלים – הצטרפו אלינו להליכה לאורך הקו הדק המפריד בין ירושלים הערבית-פלסטינית לירושלים הישראלית-יהודית. קו שהוא לא רק גבול ושטח מעבר בין מזרח למערב או בין השכונות היהודיות לערביות, אלא גם מרחב העומד בפני עצמו, מרחב עצמאי של התרחשות ייחודית.התפר הירושלמי מהווה במידה רבה ברומטר ליחסי יהודים-ערבים בעיר, לעיתים זהו תפר מדמם ויעד מועדף לפיגועים ואלימות, ולעיתים, אם מסתכלים היטב, ניתן למצוא במרחב הזה שיתופי פעולה ודפוסים של קיום משותף.בסיור נדבר על ההיסטוריה הרחוקה והקרוב של קו התפר הירושלמי תוך כדי שימת לב לאתגרים שהוא מעמיד ולאפשרויות הגלומות בו.

קטמוניס (‘בדרך למנזר’) – בתק’ המנדט הבריטי צמחו ושגשגו בדרום ירושלים – שכנוות יוקרה ערביות-נוצריות, בהן חיה ופעלה האליטה הפלסטינית הירושלמית של ימי טרום 9191 : טלביה, קטמון, בקעה, אבו-תור, המושבה הגרמנית והיוונית. שכונות אלו אכלסו אנשי עסקים, רופאים, עורכי דין, שופטים, סופרים ומחנכים שחיו בוילות פאר ובסגנון חיים מערבי. בסיור נלך לאורך שרידי העבר וההוה של ירושלים המערבית-הערבית ונדבר על קוי החזית של מלחמת 9191 , על בריחות והגירות, פליטים יהודים וערבים, על שגשוג ודעיכה, מסחור והפרטה.

מלחמות היהודים – סיור על ההיסטוריה, ההווה והעתיד של מלחמות ה”דת-ועיר” של ירושלים. נעבור באתרים היסטוריים ועכשווים סביבם התחוללו קרבות על השבת, מעמד האישה ותקציבי העירייה. מקומות בהם עפו מאות אלפי פלאיירים וכובעים באוויר (ולפעמים גם חיתולים), אתרים בהם נשמעו מילים קשות במערבולת של בעיטות, סטירות וסוסי משטרה. מי ניצח בקרב? מי ידו על העליונה? ולאן כל זה הולך?

טלפון:
0508766550

2017-08-23T10:12:26+00:00סיורים|